نکات مهم مربوط به ورزش بعد از جراحی بینی

بسیاری از داوطلبین جراحی بینی که ورزشکار حرفه ای هستند یا ورزش کردن بخشی از برنامه زندگی آنهاست ، سوالات زیادی در خصوص رفع سریع‌ عوارض ناشی از جراحی بینی و سپری شدن دوره نقاهت هستند تا بتوانند هر چه سریع تر برنامه ورزش بعد از جراحی بینی خود را آغاز کنند. اما با توجه به رعایت نکات مربوط به دوره نقاهت و مراقبت های بعد از عمل بینی ، به منظور دستیابی به رضایت‌بخش‌ترین نتایج از عمل زیبایی لازم است این زیباجویان در خصوص ورزش بعد از جراحی بینی ، فرایند دوره نقاهت و بهبود بعد از عمل رینوپلاستی را با موفقیت سپری کرده و بتوانند به سلامت ، برنامه های ورزشی خود را دوباره از سر بگیرند.

 

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر ربانه رجبی نژاد

 

علت لزوم اجتناب از فعالیت فیزیکی سنگین بعد از عمل

در دوران نقاهت ، بدن به انرژی نیاز دارد تا بتواند بهبود و التیام آسیب‌های بافتی را به خوبی انجام دهد. ورزش یا هر فعالیت فیزیکی سنگین دیگر ممکن است خونریزی را تشدید کرده و با افزایش جریان خون ، باعث وارد آمدن فشار به بینی شده و نهایتاٌ کبودی و تورم گسترده در محل جراحی شده را موجب شود. همچنین در طول دوره نقاهت ، تنفس ، تا حدودی دشوار است و ورزش بعد از جراحی بینی می تواند ریسک برای سلامت را به‌دنبال داشته باشد.

چه مدت بعد از رینوپلاستی می‌توان ورزش کردن را آغاز کرد؟

زمان از سر گیری ورزش بعد از جراحی بینی در افراد مختلف فرق دارد. به طور کلی10 روز اول بعد از عمل لازم است خوب استراحت کنید و فعالیت های فیزیکی و ورزشی تان را کاهش دهید. پس از آن متناسب با نوع فعالیت ورزشی بعد از عمل بینی طبق صلاحدید و توصیه دکتر خوب عمل بینی در لاهیجان و سایر شهرها می توانید به مرور ورزش بعد از عمل بینی را آغارکنید.

آیا در هفته اول بعد از جراحی بینی می توان ورزش کرد؟

در هفته اول بعد از عمل کردن بینی بدن شما به استراحت مطلق نیاز دارد ولی پیاده روی روزانه سبک می تواند گردش خون را بهبود داده و سرعت بهبود را افزایش دهد. جز پیاده‌روی بعنوان ورزش بعد از جراحی بینی در سطح ملایم در هفته اول ، سایر تمرینات و هر فعالیتی که باعث احساس خستگی یا تنگی نفس و افزایش ضربان قلب شود ممنوع می باشد.

ورزش در هفته 2 تا 4 بعد از جراحی بینی

2 در هفته های دوم تا چهارم بعد از عمل بینی می‌توانید فعالیت ورزشی را با پیاده‌روی اندکی طولانی تر ، آغاز کنید ولی باید مراقب باشید که ضربه ای به بینی وارد نشده و فشاری به بینی وارد نشود.

ورزش در هفته 4 تا 6 بعد از جراحی بینی
عوارض بعد از جراحی بینی در طول یک دوره یک ماهه بعد از عمل دماغ ، به میزان قابل ملاحظه ای بهبود می یابد و بینی در معرض خونریزی نیست. در این زمان می توانید ورزش بعد از عمل بینی را در سطح سبک آغاز کنید ولی لازم است از هر فعالیتی که خطر وارد امدن ضربه و فشار به بینی را همراه داشته باشد ، اجتناب کنید.
برداشتن وزنه سنگین ، انجام ورزش ، رفتن به استخر و حتی سونا در این زمان ، ممنوع است.

ورزش بعد از جراحی بینی در هفته ششم به بعد
از هفته ششم بعد از جراحی بینی ، بهبود تقریباً کامل شده است ولی هنوز لازم است از بینی تان مراقبت کرده و از ورزش‌های تماسی مثل ورزش‌های رزمی خودداری کنید.

زمان از سر گیری ورزش حرفه‌ای پس از عمل بینی

به‌طور کلی از سر گیری ورزش بعد از جراحی بینی باید با هماهنگی پزشک انجام شود خصوصاً در مواردی که برخی ورزش ها ، بینی را در معرض خطر آسیب جدی قرار می دهد. اغلب توصیه می شود حداقل چند ماه ورزش کردن سنگین و خطرناک نداشته باشید

ترمیم کامل بینی بعد از جراحی چقدر طول می کشد؟

ترمیم کامل بینی بعد از عمل در افراد مختلف متفاوت بوده و برخی به دوره استراحت بیشتری نیاز دارند تا بهبود و ترمیم کامل شود. شروع زود هنگام ورزش کردن بعد از عمل دماغ می تواند در روند ترمیم اختلال ایجاد کرده و با بالا بردن ضربان قلب و فشار خون ، خطرخونریزی بینی ، کبودی و بروز برخی مشکلات بعد از جراحی را به همراه داشته باشد.

آیا تمرین کردن باعث ورم بینی بعد از جراحی می شود؟

در صورتی که برای انجام فعالیت های ورزشی بعد از رینوپلاستی  ، زودتر از موعد مورد صلاحدید متخصص عمل بینی ، اقدام کنید ، ممکن است بینی را در معرض تشدید شدن ورم و سایر عوارض بعد از عمل بینی قرار دهید. در طول دوره نقاهت ، لازم است از هر اقدامی که بتواند منجر به تشدید ورم بعد از عمل بینی شود ، خودداری کنید تا با فروکش کردن سریع تر ورم ، نتیجه زیبای جراحی بینی شما ، زودتر نمایان شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر ربانه رجبی نژاد

متخصص جراحی زیبایی بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها