مراقبت های بعد از جراحی بینی

جراحی بینی یکی از انواع جراحی های زیبایی پرطرفدار است که افراد زمان و هزینه تقریباً زیادی را به امید دستیابی به نتایج رضایت بخش برای انجام آن صرف می نمایند. افراد باید بدانند که مهارت دکتر زیبایی بینی و مجرب بودن او تا حدی نتیجه جراحي بیني را تضمین می کند و اگر خواستار بهترین نتیجه از آن هستند باید نکات و دستورالعمل های تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی را به دقت رعایت نموده و انجام دهند. به یاد داشته باشید که ممکن است پزشک شما در خصوص یکی از نکات مراقبتی توصیه ای متفاوت داشته باشد که در این صورت اولویت با نظر پزشکتان می باشد و باید آن را رعایت کنید. کسانی که در لاهیجان نزد دکتر ربانه رجبی نژاد عمل زیبایی بینی خود را انجام داده اند می توانند از این مقاله برای رفع سوالات خود استفاده کنند.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

درست است که یکی از عوامل تاثیرگذار در موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی دماغ، میزان تبحر و تجربه جراح است. اما برخی از افراد دچار این باور اشتباه هستند که با انتخاب یک پزشک خوب در لاهیجان ، بهترین نتیجه از جراحی برای آن ها رقم خواهد خورد ، در صورتی که این چنین نیست و علاوه بر آن باید خود فرد بعد از عمل نکات مراقبتی را تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی انجام دهد تا نتیجه ایده آل به دست بیاید. در ادامه تعدادی از مهم ترین دستورالعمل های بعد از آن را برای تان آورده ایم.

توجه به توصيه های بهترین پزشک در لاهیجان

یکی از مهم ترین اقداماتی که باید بعد از این عمل جراحی انجام دهید ، توجه به توصیه های پزشک می باشد. درست است که هزاران مقاله اینترنتی درباره روند بهبودی و مراقبت های بعد از جراحی بینی وجود دارد اما هیچ مطلبی با اطلاعاتی که پزشک در اختیار شما قرار می دهد قابل قیاس نیست. پزشک قبل از مرخص شدن شما از بیمارستان درباره اینکه چه دارو های را در چه زمانی مصرف کنید، چگونه از محل جراحی مراقبت فرمایید و اینکه چه زمانی برای معاینه به ایشان مراجعه نمایید اطلاعاتی را به شما می دهد.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

نحوه استراحت

یکی از اصلی ترین نکته ، در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی بینی استراحت زیاد می باشد. بدن برای ترمیم محل زخم و بهبودی کامل همواره در حال تلاش است ، به همین خاطر انرژی بسیار زیادی را صرف می کند. شما برای برگرداندن این انرژی باید به خوبی استراحت کنید. اما برای استراحت باید چندین نکته را به یاد داشته باشید ، به عنوان مثال تا جایی که امکان دارد ، به صورت طاق باز بخوابید و خوابیدن بر روی پهلو ها و روی صورت خودداری کنید.

از آن جایی که در زمان خواب ، فرد متوجه حرکات خود نیست باید از قبل شرایط خوابیدن به این شکل را آماده کنید. به عنوان مثال می توانید در اطراف خود چندین بالشت قرار دهید تا امکان چرخیدن بدن وجود نداشته باشد.
در همین راستا باید گفت برای خوابیدن باید یک یا دو عدد بالشتک در زیر سر خود قرار دهید ، به طوری که سر بالا تر از قفسه سینه قرار بگیرد و بین سر و گردن زاویه 30 درجه به وجود بیاید.

شستشوی بینی بعد از عمل

هر چند که تمیز کردن بینی یکی از مهم ترین موارد در مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد ، اما به دلیل وجود زخم و تورم در داخل بینی ، در شستشوی آن باید دقت عمل بسیار بالایی داشت و حتما در زمان انجام آن از سرم های مخصوص شستشوی بینی استفاده کرد. شما از 48 ساعت بعد از عمل زیبایی بینی ، مجاز به شستشوی بینی خود هستید ، اما پیش از انجام آن نیز در این خصوص با پزشک خود صحبت کنید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید. برای شستشوی بینی نیز باید به این نکته نیز توجه کنید که هرگز نباید با استفاده از آب اقدام به شستشوی بینی خود کنید. در طول دوران بهبودی بعد از انجام عمل جراحی ، صرفا باید از سرم های مخصوصی که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده کنید. همچنین لازم به ذکر است که نحوه شستشوی بینی با استفاده از سرم ها ، میزان مصرف آن ها و تعداد دفعات لازم برای انجام این کار را پزشک شما ، در زمان ترخیص یا جلسات مشاوره برای شما توضیح خواهد داد.

توجه داشته باشید به دلیل احتمال عفونت ، تا چند روز بعد از جراحی بینی نمی توانید صورت خود را شستشود دهید یا به حمام بروید. با توجه به همین مسئله ، معمولاً توصیه می شود ، یک روز قبل از جراحی بینی ، دوش بگیرید و پس از این مدت با احتیاط خود را شستشو دهید که نواحی جراحی شده ، خیس و مرطوب نشوند. همچنین ، برای تمیز کردن خونابه های خشک شده می توانید از محلول شستشوی مخصوص یا پنبه آغشته به وازلین استفاده نمایید ولی حواستان باشد ، پنبه را روی نواحی اطراف بخیه فشار ندهید. برای اطلاع از نحوه شستشو ، دفعات و مقدار مصرف آن ، با جراح بینی خود در لاهیجان یا شهر محل سکونتتان صحبت کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

مصرف دارو بعد از رینوپلاستی

باید توجه داشت که در صورت مصرف آسپرین و دارو های رقیق کننده خون ، طول دوره نقاهت و همچنین روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از عمل طولانی خواهد شد ؛ لذا توصیه می شود ، حداقل بعد از گذشت 2 هفته بعد از عملو رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی از مصرف دارو های گفته شده خودداری کنید. در ضمن باید به یاد داشته باشید که برای کاهش التهابات و کنترل درد احتمالی بعد از انجام عمل زیبایی بینی ، بهترین جراح بینی لاهیجان برای شما دارو هایی را تجویز خواهد کرد که باید در ساعات تعیین شده و به صورت مرتب به مصرف برسند.

تا چه مدت نیاز به مراقبت های بعد از جراحی بینی دارید؟

تا 2 ساعت بعد از عمل بیمار بیهوش است و به دلیل دستکاری های انجام شده روی این عضو ، کبودی و تورم روی نواحی پوست و اطراف بینی و زیر چشم مشاهده می شود. سردرد و گرفتگی بینی از جمله عوارضی هستند که ممکن است درگیرش شوید و با مصرف داروهای مسکن می توانید آن ها را کاهش دهید. برای جلوگیری از افزایش کبودی و ورم هم می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

عینک زدن

قرار دادن عینک آفتابی، طبی و حتی چشم بند در زمان خواب ، باعث ایجاد فشار بر روی استخوان بینی می شود و می تواند کبودی و تورم را افزایش دهد یا موجب ایجاد فرورفتگی شود که در این صورت فرد نیاز به انجام جراحی ترمیمی بینی پیدا خواهد کرد. پس از بهبودی کامل می توانید با خیال آسوده از عینک استفاده کنید. توصیه می شود در این زمان به دلیل تورم صورت از لنز های طبی یا رنگی به هیچ عنوان استفاده نکنید.

 

 

دوری از تابش نور خورشید

به دلیل اینکه آفتاب بیش از حد می تواند بر روی پوست محل زخم تیرگی ایجاد کند و باعث افزایش تورم شود پزشکان توصیه می کنند ، حتی الامکان از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید جدا خودداری کنید و در صورت لزوم حتما از کرم های ضد آفتابی که دارای SPF30 و بالا تر هستند استفاده کنید.

مصرف سیگار

یکی از مهم ترین موارد نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی که حتما باید توسط افراد انجام شود، عدم مصرف سیگار می باشد. سیگار کشیدن باعث تنگ شدن عروق خونی و در نتیجه کاهش جریان خون می شود که این امر می تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند و مدت زمان دوره نقاهت را طولانی تر کند. به همین خاطر توصیه می شود در صورت امکان فرد از قرار گرفتن در معرض دود نیز اجتناب کند.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی در خصوص تغذیه

حتماً در هفته های اولیه بعد از عمل ، بیشتر غذاهای آبکی و نرم مصرف کنید و از خوردن خوراکی های سفت و غذاهایی که نیاز به جویدن دارند خودداری کنید. در صورت لزوم جراح بینی ویتامین ها و مکمل هایی برای شما توصیه می کند که در این مدت می توانید از آن ها استفاده نمایید. همچنین مواد غذایی حاوی پروتئین ، فیبر و چربی های مفید را حتماً در رژیم غذایی خود بگنجانید. در ادامه نکات اوصولی و کلی را بصورت فهرستی برای راحتی شما عزیزان آورده ایم.

 1. تا 4 ساعت بعد از عمل زیبایی دماغ چیزی نخورید زیرا وجود آثار مواد بیهوشی موجب بروز حالت تهوع در شما خواهد شد.
 2. در چند روز ابتدایی بعد از عمل از خوردن موادغذایی سفت اجتناب کنید زیرا بلع آن ها به جویدن زیاد نیاز دارد که این امر به فک بالا و در نتیجه بینی فشار وارد کرده و موجب تشدید ورم آن می شود.
 3. برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی و دریافت بهترین نتیجه بهتر است ، غذاهای پرادویه و پرنمک نخورید زیرا سدیم موجب شدت یافتن ورم می شود.
 4. غذاهای پرفیبر، میوه جات، سبزیجات، آبمیوه های تازه و طبیعی، میگو و ماهی را به مقدار زیاد در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • می توانید پانسمان زیر بینی را که آغشته به خون و ترشحات می باشد را تعویض کنید اما در صورت استفاده از تامپون هرگز به آن و محافظ روی آن دست نزنید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید و انجام امور مربوط به دندان پزشکی را به بعد از بهبودی کامل خود موکول فرمایید.
  ممکن است در دماغ خود احساس گرفتگی کنید این امر کاملا طبیعی است اما برای رهایی از این احساس هرگز فین نکنید.
 • سر را به سمت پایین خم نکنید زیرا انداختن سر به سمت پایین گردش خون در صورت را افزایش داده و این امر موجب بیشتر شدن ورم بینی می شود.
 • طبق گفته های بهترین دکتر بینی لاهیجان برای رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی به مدت 3 روز بر روی دماغ و نواحی دارای تورم کمپرس سرد گذاشته و در 3 روز بعدی کمپرس گرم بگذارید.
 • از برقراری رابطه زناشویی به مدت 2 هفته اجتناب کنید، زیرا این کار با ترشح هورمون های هیجان انگیز همراه بوده و موجب تشدید ورم بینی می شود.
 • دهان خود را هنگام عطسه کردن تا حد ممکن باز کنید با این کار فشار کمتری به بینی وارد خواهد شد.
 • تا حد ممکن از گریه، خنده و سرفه شدید بپرهیزید.
 • به مدت 1 هفته استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین و استحمام بدون همراه اجتناب نمایید زیرا در این مدت زمان قوای بدن به دلیل خونریزی حین عمل و آثار مواد بیهوشی تحلیل رفته و امکان زمین خوردن هنگام استحمام وجود دارد.

دکتر ربانه رجبی نژاد ، بهترین جراح بینی لاهیجان تمام مراقبت های بعد از جراحی بینی را پیش از انجام این جراحی زیبایی و در جلسه مشاوره ای که برای تان ترتیب می دهند به طور کامل خدمت تان توضیح خواهند داد.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

در برخی مواقع برای کاهش سریعتر التهابات بعد از جراحی زیبایی بینی ، پزشک  داروهای کورتیکواستروئید به نام کورتون را تجویز می کند. این داروها هم به صورت خوراکی همچون قرص و هم از طریق تزریق در صورتی که بیمار ، مراقبت های بعد از جراحی بینی را به طور منظم رعایت کرد و تورم کم نشد طبق توصیه متخصص ، مورد استفاده قرار می گیرند. کورتون می تواند پس از رینوپلاستی ، به طور مستقیم به بینی تزریق شود و همچنین از میزان تورم و بافت اسکار ایجاد شده ، بکاهد. تزریق کورتون به چندین دلیل انجام می شود که رایج ترین کاربرد آن در راستای کاهش التهاب بینی و همچنین جلوگیری از تشکیل بافت اسکارمی باشد. زمان مناسب تزریق کورتون نیز به چندین مورد بستگی دارد که بعضی از پزشکان ترجیح می دهند 1 الی 2 ماه پس از انجام رینوپلاستی ، کورتون تزریق کنند. با گذشت زمان و در دوره ریکاوری پس از عمل ، تزریق کورتون بسیار سودمند ، ایمن و کم خطر خواهد بود زیرا بسیاری از ورم بینی برطرف شده است. با توجه به میزان کورتون تزریق شده در این مدت ، اگر بافت اسکاری ایجاد شده بود نیز درمان می شود.

اغلب ، ناحیه ای که بیشترین تورم را پس از رینوپلاستی دارد ، سوپراتیپ و نوک بینی می باشد. زیرا این بخش از بینی ، دارای مقدار زیادی پوست است که البته در بینی های گوشتی بیشتر مشاهده می شود. هر چه پوست موجود در نوک بینی ضخیم تر باشد ، میزان التهاب نیز بیشتر افزایش می یابد. مقدار تورم نسبت به روش جراحی ، جنس پوست بینی ، سن و غیره متفاوت است اما این مورد در اشخاصی که پس از انجام این پروسه ، از بزرگی نوک بینی و بالای آن در عذابند ، بسیار آزاردهنده است. تزریق کورتون می بایست طبق تجویز پزشک در لاهیجان یا محل مورد سکونتتان انجام شود تا نتیجه مطلوبی داشته باشد و منجر به زیباتر شدن ظاهر بینی داوطلب شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر ربانه رجبی نژاد

متخصص جراحی زیبایی بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها