سپتوپلاستی

سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی نوعی جراحی بینی است و در مواردی انجام می شود که تیغه بینی کج بوده و فرد به دلیل این عارضه دچار مشکلات تنفسی شده باشد. سپتوم ، همان تیغه بینی است که امکان دارد به طور مادرزادی منحرف بوده و دچار کجی باشد یا این مشکل به دلیل حادثه ای ؛ همچون تصادف یا ضربه در ورزش های رزمی در فرد ایجاد شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد ، با ادامه مقاله از بهترین جراح بینی در لاهیجان ، خانم دکتر ربانه رجبی نژاد ، همراه باشید.

تشخیص انحراف بینی در لاهیجان

پزشک برای تشخیص وجود کجی و انحراف در سپتوم در ابتدا به بررسی سوابق پزشکی تان پرداخته و سپس بینی شما را معاینه می کند. در مواردی که لازم باشد برای بررسی دقیق تر بینی از وسیله ای به نام آندوسکوپ که لوله ای نازک و بلند بوده و در انتهای آن یک لامپ کوچک نوری وجود دارد، بهره می گیرد. خونریزی بینی و انسداد آن در برخی از موارد نشانه وجود یک تومور در بینی است.

اقدامات قبل از جراحی انحراف تیغه بینی

دریافت نتایج مطلوب از جراحی سپتوپلاستی ، علاوه بر نیاز به پزشک ماهر و چیره دست ، نیازمند دقت در رعایت نکات و مراقبت های قبل و بعد از آن می باشد ؛ در این راستا ، در ذیل به مهم ترین مراقبت های قبل از این جراحی اشاره شده است ؛ با دقت در رعایت موارد ذکر شده ، علاوه بر دریافت نتایج مطلوب از بروز عوارض جبران ناپذیر نیز جلوگیری نمایید.

 • اولین و مهم ترین قدم پیش از انجام عمل جراحی ، انتخاب پزشک ماهر و با تجربه می باشد ؛ چرا که جراح بینی ، جزء تاثیر گذارترین عوامل در نتیجه به دست آمده از عمل انحراف بینی می باشد.
 • در جلسه مشاوره با پزشک متخصص ، ایشان را از تمامی سوابق پزشکی و حساسیت های دارویی خود مطلع نمایید ؛ همچنان ایشان را در ارتباط با داروهای مصرفی خود نیز آگاه نمایید.
 • استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پیش از عمل ، منجر به بروز تداخل در حین عمل می گردد ؛ از این رو طبق توصیه بهترین جراح عمل سپتوپلاستی لاهیجان ، بهتر است افراد از مدتی قبل از پروسه جراحی  از مصرف این موارد خودداری نمایند.
 • انجام آزمایشات و مصرف به موقع داروهای تجویز شده از سوی جراح، اهمیت به سزایی داشته و به هیچ عنوان نباید در این باره سهل انگاری شود ؛ بنابراین بسیار دقت نمایید.
 • افراد از مصرف داروهایی که منجر به بروز اختلال در انعقاد خون می گردند ؛ از مدتی پیش از عمل انحراف بینی منع می شوند ؛ چرا که مصرف این موارد احتمال خونریزی در حین عمل را افزایش می دهد.
 • جراحی سپتوپلاستی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ؛ از این رو افراد باید در روز جراحی ناشتا باشند ؛ به همین علت به آنان توصیه می گردد در شب قبل از جراحی ، شام سبک میل کرده و از 8 ساعت پیش از آن از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی خودداری نمایند.

علائمی که افراد با انحراف بینی با آن مواجه می شوند چیست؟

مهم ترین علائم به نقل از بهترین جراح بینی در لاهیجان و رشت عبارتند از:

خونریزی: با توجه به خشک شدن سطح سپتوم بینی ، افراد دچار خونریزی خواهند شد که یکی از علائم شایع انحراف استخوان بینی می باشد.

انسداد بینی : شما با اختلالات تنفس رو به رو خواهید شد ، در واقع این عارضه از مواردی بوده که اغلب افراد به آن دچار می شوند همچنین با ابتلای بیماران به سرما خوردگی و آلرژی و بیماری های مرتبط با تنفس بسیار تشدید خواهد شد.

عفونت های سینوسی: این دسته از افراد به علت وجود انحراف استخوان بسیار مستعد ابتلا به عفونت های سینوسی می باشند. زمانی که مجرای بینی به علت عفونت بسته می شود ، علائمی همچون سرما خوردگی در افراد به وجود می آید که با عفونت های شدید سینوس همراه است.

احساس درد در صورت و سر: به علت کمبود اکسیژن و وجود مشکلات تنفسی افراد فشار بسیار زیادی را تحمل خواهند کرد. که در نهایت موجب احساس درد شدید در سر و حتی صورت آن ها نیز خواهد شد.

اختلال در خواب: شاید برای شما نیز جالب باشد اما انحراف استخوان بینی و تنفس نا مناسب بر روی کیفیت خواب افراد نیز تاثیرات منفی خواهد گذاشت. به همین منظور لازم است جهت درمان و کنترل آن به پزشک مراجعه نمایید.

تمامی موارد نام برده شده از عوارض شایعی است که در صورت ابتلا به انحراف بینی با آن مواجه خواهید شد. البته ممکن است این موارد به مرور افزایش پیدا کنند ، به همین منظور بهتر است در اولین فرصت به یک جراح بینی خوب مراجعه نمایید تا اقدامات درمانی مناسب با شرایط شما آغاز شود.

سپتوپلاستی

 

نحوه انجام سپتوپلاستی در لاهیجان

قسمت جلویی سپتوم از غضروف و قسمت عمیق تر و انتهایی آن از بافت استخوانی ساخته شده و غشای مخاطی درون بینی را پوشانده است. برای درمان انحراف سپتوم ، پزشک اقدام به ایجاد یک برش کوچک در لایه پوششی جلوی بینی می نماید. لازم به ذکر است که از آندوسکوپ برای درمان انحرافاتی استفاده می شود که در قسمت عقب تر بینی باشند؛ در چنین مواردی برای در دسترس قرار گرفتن بخشی که دارای انحراف است، غشای مخاطی بینی به وسیله ابزارهای مخصوص کنار زده می شود. دکتر ربانه رجبی نژاد ، بهترین جراح بینی لاهیجان و رشت تمام سعی خود را می کند تا هیچ برش اضافی و ناخواسته در لایه سپتوم ایجاد نگردد. بعد از اینکه بخش های دارای انحراف حذف شدند، پزشک با استفاده از تکنیک های مخصوص اقدام به صاف کردن بخش های باقی مانده کرده و در آخر لایه های پوششی و مخاط بینی را به موقعیت اولیه و اصلی خود باز گردانده، غضروف و استخوان های سپتوم را با استفاده از بخیه های جذبی به غشاء مخاطی بخیه می زند.

عدم درمان چه عوارضی را به همراه خواهد داشت؟

مطابق توصیه بهترین جراح لاهیجان ، اگر افراد توجهی به درمان این عارضه نکنند ، ممکن است با مشکلات سینوسی شایع و بسیار خطرناک رو به رو شوند.

عوارض ناشی از عدم انجام عمل انحراف بینی

بهترین دکتر جراحی سپتوپلاستی در لاهیجان ، در این رابطه توضیحاتی را بیان می کنند که به آن خواهیم پرداخت. انحراف سپتوم موجب بروز مشکلات زیادی در افراد می شود که تعدادی از آن ها را در ذیل آورده ایم:

 1. مسدود شدن یکی از سوراخ های بینی یا هر دوی آن ها
 2. خونریزی مکرر بینی
 3. عفونت های مکرر سینوسی
 4. تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب

درد صورت، ترشحات پشت بینی و سردرد که البته این عوارض به طور دائمی در فرد وجود نداشته و گاهی اوقات در شخص بروز می نماید.

مدت زمان انجام جراحی سپتوپلاستی چقدر طول می کشد؟

به گفته دکتر ربانه رجبی نژاد بهترین جراح بینی لاهیجان ، مدت زمان انجام عمل انحراف تیغه بینی به عوامل مختلفی مانند وسعت مشکلات ، میزان تغییرات مورد نیاز ، نوع بینی ، روش مورد استفاده پزشک و غیره بستگی دارد. از همین رو می توانیم بگویم این زمان در هر فرد متفاوت می باشد. در برخی از موارد قسمت های از استخوان و غضروف برداشته می شود و سپس جراح به آن فرم داده و تیغه بینی را در موقعیت جدید و درست خود قرار می دهد. غشای مخاطی نیز ممکن است بلند شده و پس از انجام تغییرات مورد نیاز مجدداً به موقعیت قبلی برگردانده خواهد شد. اما به طور کلی می توانیم بگویم سپتوپلاستی حدودا 30 الی 90 دقیقه یا بیشتر طول می کشد.

 

 

روند بهبود بعد از انجام عمل سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی اغلب به شکل سرپایی انجام می شود و شخص می تواند همان روز پس از جراحی به منزل بازگردد. زمانی که تاثیر داروی بیهوشی از بین می رود ، بینی بیمار برای جلوگیری از خونریزی دردناک و متورم خواهد بود که پانسمان شده است و چند روز پس از جراحی برداشته می شود. همچنین اگر درد حاصل از سپتوپلاستی زیاد بود ، شخص می تواند با توصیه پزشک ، بعضی داروهای مسکن را مصرف کند. به احتمال زیاد جراح از بیمار می خواهد که از مصرف ایبوپروفن ، آسپرین و داروهای دیگر که سبب رقیق شدن خون می شود ، پرهیز کند. از این رو بهتر است متقاضی فعالیت بدنی خود را چند هفته بعد از جراحی محدود کند تا میزان التهاب موجود به حداقل خود برسد و اسکار ایجاد شده هرچه سریعترترمیم یابد. این محدودیت شامل ورزش های سنگین مانند بلند کردن وزنه ، دویدن و غیره می باشد. از این رو عدم رعایت موارد ذکر شده و انجام فعالیت های موجود می تواند سبب افزایش فشار خون بیمار و در نتیجه خونریزی شدید شود.

نکاتی برای بهبودی سریع تر به توصیه دکتر خوب در لاهیجان

 • بیمار می بایست هنگام خواب و استراحت ، سر را در وضعیت بالاتری قرار دهد.
 • چند روز پس از جراحی اقدام به تمیز کردن بینی خود کند ، حتما توجه داشته باشد که تا زمان وجود پانسمان به هیچ عنوان بینی خود را دستکاری نکند.
 • در دوره نقاهت از لباس های دکمه دار و جلوباز استفاده کند تا در زمان تعویض لباس آسیبی به بینی تازه تغییر یافته نرسد.

پس از گذشت چند روز باید انتظار کاهش درد را داشت؟

برخی از بیماران مانند افرادی که بینی های گوشتی دارند تجربه مدت زمانی طولانی در افت کبودی ها و تورم صورت شان را دارند. اما افرادی که این پروسیجر را به طریق بسته انجام داده اند ، تنها پس از گذشت چند روز نتیجه عمل را می بینند.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای عمل انحراف بینی هستند؟

به طور کلی می توانیم بگویم دو دلیل وجود دارد تا افراد از انجام جراحی سپتوپلاستی بهره مند شوند. دلیل اول مشکل مادرزادی یا ژنتیکی در سپتوم بوده و دلیل دوم اصابت ضربه شدید به بینی. نقص مادر زادی ممکن است در طول سالیان سال و با بزرگ شدن فرد به وجود بیاید یا در برخی از مواقع در زمان عبور کردن نوزاد از کانال زایمان رخ دهد. وارد شدن ضربه به بینی نیز می تواند یک رویداد اتفاقی باشد. به عنوان مثال ، چنانچه بینی شما در زمان تصادف با ماشین به فرمان اصابت کند ، بینی دچار تغییر شکل خواهد شد. در برخی از موارد نیز ممکن است بر اثر اصابت ضربه در زمان ورزش کردن مانند بوکس ، کشتی ، تکواندو و غیره سپتوم به مرور زمان از موقعیت اصلی خود خارج می شود.
انحرافات بسیار کوچک و جزئی که قابل مشاهده نباشند و مشکلی برای فرد به وجود نمی آورند الزاماً نیازی به انجام جراحی سپتوپلاستی ندارند. در چنین مواقعی تنها پزشک لاهیجان باید با استفاده از ابزار مخصوص به نام اندوسکوپ بافت های عمیق تر بینی را مورد ارزیابی قرار دهد تا از مسدود نبودن مجرای تنفسی اطمینان حاصل نماید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر ربانه رجبی نژاد

متخصص جراحی زیبایی بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها