جراحی لوزه

بخشی از سیستم ایمنی بدن که در پشت بینی، انتهای حلق و قاعده زبان قرار گرفته است، لوزه ها هستند که در صورت عفونت یا بزرگ شدن منجر به ایجاد مشکلاتی همچون انسداد بینی، آبسه، ناهنجاری های دندانی و غیره می شوند. باید بگوییم که التهاب و تورم لوزه در میان کودکان شایع تر از بزرگسالان بوده و والدین چنانچه حس کردند فرزندشان در بلع و تنفس دچار مشکل است می بایست او را جهت معاینه و درمان نزد متخصص گوش و حلق و بینی ببرند. جراحی لوزه به منظور درمان التهاب لوزه انجام می شود. اگر تمایل دارید در رابطه با این نوع عمل درمانی اطلاعات بیشتری کسب کنید ، بدانید که چگونه این عمل جراحی انجام می شود و چه مراقبت های لازم دارد ، توصیه می کنیم این مقاله از سایت دکتر رجبی نژاد بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی لاهیجان را با دقت مطالعه نمایید.

 

جراحی لوزه

چه زمانی باید برای عمل لوزه اقدام کرد؟

وجود علائم ذیل ممکن است دلیلی بر عدم سلامت لوزه ها بوده و افراد در صورت مشاهده آن ها باید برای آگاهی از وضعیت لوزه ها به یک پزشک متخصص مراجعه نمایند:

 • انسداد بینی
 • درد شدید گلو
 • خر و پف
 • آبسه
 • دشواری در خوردن غذا
 • سینوزیت مزمن
 • آپنه خواب
 • عفونت گوش
 • تنفس بد بو

آیا عمل لوزه در کاهش سطح ایمنی بدن تاثیر دارد؟

لوزه ها از بدن در برابر باکتری و ویروس ها دفاع کرده و مانند زنگ خطر عمل می نمایند و نقش موثری در سیستم ایمنی بدن دارند اما افراد باید بدانند که وجود عفونت یا اختلالات دیگر در لوزه ها پیامدهای بسیاری برای افراد به دنبال خواهند داشت که به موجب آن ها آسیب های بسیاری به فرد تحمیل خواهد شد لذا برنداشتن لوزه ها به مراتب خطرناک تر از برداشتن آن ها است.

جراحی لوزه چگونه انجام می شود؟

برای انجام این نوع جراحی هر پزشک با توجه به وضعیت بیمار از یک تکنیک خاص استفاده می کند. اما در تمامی جراحی ها ابتدا فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد تا در حین عمل کردن لوزه متوجه هیچ گونه دردی نشود. این جراحی با دهان باز انجام می شود و خطر خونریزی در آن بسیار بالا می باشد ؛ به همین خاطر قبل از انجام آن پزشک ابتدا انجام آزمایش خونریزی را برای بیمار تجویز می کند ، تا طی جراحی میزان خونریزی تخمین زده شود. مدت زمان انجام این عمل جراحی بستگی به وضعیت بیمار دارد ، به همین خاطر نمی توان به طور دقیق گفت که این عمل چند ساعت طول می کشد.

 

جراحی لوزه

 

هدف از انجام عمل کردن لوزه ها

هدف از انجام جراحی لوزه درمان موارد زیر می باشد:

 • برطرف کردن التهابات مزمن، مکرر و حاد لوزه
 • درمان بیماری های به وجود آمده بر اثر التهاب لوزه همانند سرطان لوزه
 • برطرف کردن خرخر های مداوم و با صدا
 • درمان آپنه خواب (آپنه خواب بیشتر در زمان خواب اتفاق می افتد و طی آن تنفس فرد برای مدت کوتاهی متوقف می شود)
 • معالجه بیماری های مرتبط با لوزه بزرگ مانند مشکلات تنفسی
 • برطرف کردن خونریزی لوزه ها

چه کسانی نیاز دارند تا عمل لوزه را انجام دهند؟

همانطور که گفته شد بزرگ شدن لوزه و التهاب آن ها و در نتیجه نیاز به انجام جراحی در میان بزرگسالان و کودکان بسیار شایع است. البته افراد در هر سنی ممکن است دچار مشکلات مرتبط با لوزه شوند و نیاز به انجام جراحی لوزه پیدا کنند.  افرادی که علائم ذکر شده را دارا می باشند ، نیاز به جراحی کردن لوزه دارند.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر در دوره نقاهت سریعا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • استفراغ خونی بعد از گذشت چند روز از جراحی
 • داشتن تب بالا تر از 38 درجه
 • خونریزی از دهان و بینی
 • داشتن درد شدید در ناحیه گلو و گردن

آیا این تکنیک جراحی خطرناک است؟

تمامی فرآیند های جراحی خطرات بخصوص خود را دارند و دارای عوارض جانبی می باشند. شایان به ذکر بوده که جراحی لوزه خطرات بسیار زیادی نداشته و رعایت مراقبت های بعد از جراحی می تواند از بروز هر گونه عارضه ای پیشگیری کند. در نتیجه این روش خطرناک نبوده و عوارض جانبی آن قابل بهبود است.

جراحی لوزه

عدم جراحی لوزه چه عوارضی را برای فرد به دنبال دارد؟

اگر افراد به موقع برای عمل  لوزه ها و خارج کردن آن ها اقدام نکنند بدن به مرور زمان به دارو مقاومت نشان خواهد داد به طوریکه در صورت ابتلا به عفونت در بزرگسالی، بدن نمی تواند با عفونت مقابله کند و دارو نیز پاسخگوی آن نخواهد بود لذا فرد دچار ضعف شدید خواهد شد. البته باید گفت که عوارض عدم جراحی لوزه به مورد ذکر شده محدود نشده و مشکلات بسیاری همچون تغییرات فک و ردیف دندان ها، اختلال رشد، شب ادراری، مشکلات قلبی ریوی و غیره را برای آن ها به دنبال خواهد داشت.

تغییر صدا بعد از عمل لوزه

طبق گفته های بهترین دکتر جراحی لوزه لاهیجان ؛ تغییر صدا یکی از شایع ترین مواردی است که افراد و به خصوص کودکان بعد از عمل لوزه ها با آن روبرو می شوند که بعد از مدت کوتاهی رفع و درمان خواهد شد. البته این مشکل در برخی از کودکان به طول انجامیده و آن ها برای برطرف کردن مشکل تغییر صدا و دیگر مشکلات مربوط به آن نیاز به گذراندن دوره های گفتار درمانی پیدا می کنند. امکان دارد وجود مشکلاتی همچون دو شاخه ای بودن زبان کوچک یا شکاف کام در جراحی لوزه سوم منجر به تغییر صدا به طور دائمی شود در چنین شرایطی پزشک متخصص در صورت امکان تمام سعی خود را می کند که عمل لوزه را انجام نداده یا فقط قسمتی از لوزه را بردارد.

چه زمانی جراحی لوزه ضروری خواهد بود؟

در صورتی که لوزه بسیار بزرگ و متورم شود و حتی سبب بسته شدن راه تنفسی افراد شود  انجام جراحی لوزه ضروری خواهد بود. در پی این انسداد افراد علائمی همچون خر و پف ، مشکلات تنفسی از راه بینی و خوابیدن با دهان باز را نیز تجربه خواهند کرد.

جراحی لوزه

عوارض شایع همراه با عفونت لوزه

به طور کلی عفونت های مرتبط با لوزه به دو دسته باکتریایی و ویروسی تقسیم می شوند ، که در ادامه مطلب با آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد. گلو درد های ویروسی: اگر افراد به نوع ویروسی مبتلا شوند ، علائمی همچون تب بالا ، سرفه هایی شدید و احساس سوزش و ضعف در نواحی از گلو که لوزه در آنجا قرار دارد مبتلا خواهند شد. به طور معمول سرما خوردگی ها و گلو درد هایی که با علائم بسیار زیادی همراه باشد از نوع ویروسی هستند که بیماران می توانند با مصرف دارو و رعایت برخی موارد که از جانب پزشک توصیه می شود و بدون نیاز به جراحی لوزه آن را درمان کنند. گلو درد های باکتریایی: این دسته از عفونت های لوزه با توجه به عفونت های ویروسی بسیار طولانی تر و شدید تر خواهند بود. با بکارگیری از دارو ها این عفونت از بدن افراد خارج نمی شود ، بلکه می تواند تاثیرات منفی بر عملکرد سینوس ها و حتی دیگر اندام ها از جمله گوش و ریه و غیره نیز بگذارد.

لوزه سوم چیست ؟

لوزه سوم بافتی مشابه لوزه های دیگر می باشد که در سقف حلق و بالای کام نرم قرار دارد. بزرگی لوزه سوم باعث خرخر اختلال در رشد صورت ، تنگی نفس ، عفونت مکرر گوش و همچنین عوارض قلبی – ریوی سینوزیت مزمن می شود که در این صورت شخص می بایست تحت عمل قرار گیرد. به جراحی و برداشتن لوزه سوم نیز در پزشکی آدنوئیدکتومی می گویند.

علائم ورم لوزه ها

زمانی که لوزه ها متورم شوند باعث ایجاد درد در گلو می شود. علائم دیگر ورم لوزه ها می تواند شامل عوارضی مانند تب ، تورم غده ها در اطراف گردن و مشکل قورت دادن غذا شود. پزشک در این صورت با مشاهده قرمزی گلو و پوشیده شدن لوزه های بیمار با پوششی سفید یا زرد رنگ متوجه التهاب در لوزه ها می شود. البته باید گفت که این تورم گاهی اوقات به خودی خود برطرف می شود اما در موارد دیگر ، مصرف آنتی بیوتیک و یا در نهایت جراحی لوزه برای درمان الزامی است. جراحی لوزه می تواند مشکلاتی از قبیل آپنه خواب و مشکل تنفسی همچون خرخر کردن را نیز درمان کند.

دوره نقاهت جراحی لوزه

بیماران اغلب اندکی گلودرد ، ناراحتی در ناحیه گردن ، فک و گوش ها را تجربه می کنند. از این رو طی مدت دو تا سه روز ابتدایی پس از عمل ، استراحت از ملزومات می باشد. یکی از نکات مهمی که می باست رعایت شود این است که برای هیدراته ماندن بدن و بدون آسیب به گلو ، آب را به آرامی بنوشید. در طول ریکاوری گزینه مناسب غذایی ، سوپ رقیق و گرم می باشد. همچنین بیمار می تواند به رژیم غذایی خود پودینگ ، بستنی و غذاهای نرم دیگر را اضافه کند و از خوردن غذاهای سفت تا زمان بهبود جلوگیری کند. یکی دیگر از مواردی است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید رعایت شود مصرف داروی مسکن به طور دقیق و طبق تجویز پزشک در طول دوره ریکاوری است.

مراقبت های بعد از جراحـی لوزه

با رعایت نکاتی که در ذیل آورده شده است موجب هرچه بهتر سپری شدن دوران نقاهت خود شده و به بهترین نتایج از این عمل لوزه دست خواهید یافت:

 • از انجام فعالیت های بدنی شدید و ورزش های طاقت فرسا به مدت 12 تا 14 ساعت خودداری نمایید.
 • حمام کردن بعد از عمل لوزه بلامانع می باشد.
 • دهان خود را به طور مرتب با سرم شستشو دهید.
 • از خوردن و آشامیدن به مدت 6 ساعت بعد از عمل جراحی بپرهیزید.
 • از مصرف آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون اجتناب نمایید.
 • تا 2 روز بعد از عمل جراحی لوزه از سرفه مکرر و صاف کردن گلو بپرهیزید.
 • 2 تا 3 روز ابتدایی بعد از عمل را به استراحت کردن اختصاص دهید؛ البته افراد نباید بیشتر از 24 ساعت به طور مطلق استراحت کنند زیرا ممکن است این کار موجب لخته شدن خون در پاها و همچنین بروز یبوست در بیمار شود.
 • توصیه دکتر ربانه رجبی نژاد بهترین دکتر گوش و حلق و بینی لاهیجان به افرادی که جراحی لوزه را در لاهیجان انجام داده اند این است که در 10 روز ابتدایی فقط غذاهای نرم و آبکی میل نمایند.
 • از مصرف تنقلاتی همچون چیپس، پفک، ترشی، غذاهای داغ و پرادویه و به طور کلی غذاهای اسیدی، ترد و سفت به مدت 14 روز بعد از عمل لوزه اجتناب کنید.
 • بهتر است در روزهای ابتدایی شیر سرد، بستنی، ژله و آب ولرم مصرف کنید.
 • توصیه بهترین دکتر جراحی لوزه این است که پس از جراحی به میزان کافی آب بنوشید؛ مصرف آب زیاد از کم شدن آب بدن شما جلوگیری به عمل می آورد.
 • از مصرف سیگار، استنشاق دود و نوشیدنی های حاوی الکل اجتناب نمایید.
 • به مدت 10 روز بعد از عمل لوزه ممکن است با خونریزی روبرو شوید در این صورت با پزشک خود تماس گرفته، چیزی نخورید و فقط مقداری آب سرد قرقره کنید.
 • بروز لایه ای زرد یا سفیدرنگ بر روی بستر لوزه ها بعد از جراحی کردن لوزه کاملاً طبیعی بوده و این نشانه وجود عفونت نیست.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر ربانه رجبی نژاد

متخصص جراحی زیبایی بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها