جراحی بینی باز

همانطور که می دانید پزشکان برای انجام رینوپلاستی از دو روش جراحی بینی باز و بسته بهره می گیرند که انتخاب هر یک از این روش ها به فاکتورهایی همچون میزان ایرادات بینی ، پیچیدگی جراحی بینی ، صلاحدید پزشک و انتظارات بیماران بستگی دارد. از آنجایی که روش انتخابی دکتر ربانه رجبی نژاد ، بهترین جراح زیبایی بینی در گیلان و لاهیجان ، روش باز است لازم دانستیم در این مقاله در رابطه با جراحی بینی باز ، توضیحاتی را بیان کنیم تا بیماران آشنایی بیشتری در رابطه با روش باز داشته باشند.

 

جراحی بینی باز

 

بسیاری از بیمارانی که قصد جراحی  کردن دماغ خود را دارند ، قبل از انجام این عمل زیبایی زمان زیادی را صرف تحقیق در رابطه با آگاهی از روش های جراحی بینی باز یا بسته می کنند. باید گفت که روش به کار برده شده توسط جراح ، تاثیر زیادی در نتیجه این عمل زیبایی ندارد. این بالا بودن میزان تجربه ، تسلط ، مهارت و دقت جراح بینی است که منجر به رقم زدن نتایج درخشان از این جراحی می شود. به همین دلیل ، افراد می بایست زمان خود را صرف انتخاب بهترین جراح بینی در شهرشان نمایند.

جراحی بینی باز با چه اهدافی انجام می شود؟

این روند ، بیشتر در مواقعی به کار می رود که جراح بینی بخواهد علاوه بر ایجاد تغییرات ظاهری ، اختلالاتی مثل مشکلات تنفسی را رفع کند. در واقع ، وجود مشکلات ساختاری ، نیاز به جراحی بینی باز را بیشتر می کنند و بعد از آن متقاضی می تواند یک نفس راحت بکشد. همچنین عدم تقارن در بینی ، ناشی از انحراف و کجی استخوان است و با استفاده از این تکنیک می توان تناسب مورد نیاز را ایجاد کرد. ضمن اینکه هدف دیگر استفاده از جراحی بینی باز ، رفع قوز پشت بینی است.

نحوه انجام جراحی بینی باز

در این روش همچون روش بسته ، ابتدا بیمار تحت بیهوشی قرار گرفته و سپس برش هایی که محل ایجاد آن ها عمل بینی باز را از  تکنیک بسته متمایز می کند ، بر روی پوست زده می شوند. به بیان دیگر عاملی که موجب تمایز این دو روش از هم می شود ، نحوه دسترسی به غضروف ها و استخوان های بینی می باشد. در عمل زیبایی بینی باز ، جراح تعدادی برش در داخل بینی و یک برش به طول 4 تا 5 میلیمتر بر روی ناحیه کلوملا ایجاد می کند. سپس پوست را از استخوان تحتانی آن جدا نموده ، آن را با ابزارهای مخصوص بالا نگه داشته و تغییرات لازم در جهت اصلاح ایرادات موجود در بینی را بر روی غضروف های آن اعمال می کند. لازم به ذکراست که دکتر ربانه رجبی نژاد ، به دلیل اینکه در جراحی بینی باز تسلط بیشتری بر ساختمان بینی دارند ، از این روش برای جراحی انواع بینی ها استفاده می کنند. البته باید بگوییم که ایشان در انجام جراحی بینی بسته نیز تسلط داشته و از این روش ، تنها در برخی ترمیم های محدود بینی بهره می گیرند.

 

جراحی بینی باز جراحی بینی باز

 

مزایای جراحی بینی باز

این روش دارای مزایای بسیاری است که به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم:

 • با این روش بهتر می توان بینی هایی که نوک آن ها دارای پیچیدگی و مشکلات زیاد می باشد را جراحی کرد.
 • چنانچه نیاز به پیوند غضروف باشد ، انجام این کار با روش باز بسیار ساده تر خواهد بود.
 • دست جراح بینی در این روش ، برای برطرف کردن ایرادات موجود در ساختار و ساختمان بینی بازتر می باشد.

جلسه مشاوره قبل از رینوپلاستی

بعد از اینکه با دقت و صرف زمان کافی ، بهترین جراح بینی در لاهیجان یا هر شهری که در آن ساکن هستید را انتخاب کردید باید جلسه مشاوره ای با او داشته باشید. در طی این جلسه ، باید شرح حال صادقانه ای از سوابق جراحی ، بیماری ، داروهایی که مصرف می کنید ، مواد و داروهایی که به آن ها آلرژی دارید را در اختیار پزشک خود قرار دهید. همچنین تمام توقعات منطقی که از نتیجه عمل پیش رو دارید را نیز با پزشک تان در میان بگذارید. شما باید نوع بینی خود را در نظر داشته و بدانید که ویژگی های منحصر به فرد بینی تان ، اجازه فرم دهی آن را به هر شکلی نمی دهد ؛ لذا باید از جراح تان توقع منطقی داشته باشید.

جراح ساختارهای بینی و سایر ویژگی های صورت شما را ارزیابی می کند. پس از این ارزیابی ، می تواند به شما بگوید که انتظارات شما واقع بینانه است یا خیر. جراح همچنین سلامت کلی شما را در نظر می گیرد و باید در مورد خطرات ، زمان بهبودی و هزینه های مربوطه با شما صحبت کند. روش های مختلفی از جمله جراحی بینی باز ، بسته و غیره برای تغییر شکل بینی وجود دارد. هنگامی که تصمیم گرفتید پیش بروید ، جراح باید دقیقاً آنچه را که آن ها پیشنهاد می کنند توصیف کند.

فیلم عمل بینی باز در لاهیجان توسط دکتر رجبی نژاد 

 

افراد کاندید عمل جراحی بینی باز چه کسانی هستند؟

صرف نظر از این که به چه مدل بینی علاقمند هستید ، برخی از افراد در بدو تولد دارای بینی نامناسب ، نامتقارن و بد شکل هستند. برخی دیگر نیز به دلیل بروز حوادث مختلفی مانند تصادف ، دعوا ، ضربه و غیره دچار شکستگی و تغییر فرم در ناحیه دماغ می شوند. برخی از افراد نیز به دلیل ورزش های سنگین ، حرفه ای و سختی که داشته اند با آسیب های همانند موارد گفته شده رو به رو شده اند ؛ به همین دلیل ، نیاز به انجام عمل زیبایی بینی دارند. از همین رو ، می توان گفت افرادی که دارای نارضایتی از ظاهر بینی خود هستند ، اگر با مشاوره پزشک نیاز به انجام عمل جراحی داشته باشند ، می توانند بدون نگرانی و دردسر نسبت به پیگیری های آن اقدام کنند. جراحی بینی باز ، به دلیل مزایایی که به دنبال دارد و همچنین روندی که در بر دارد ، برای برخی از افراد مناسب می باشد که که در زیر اشاره شده است.

 • اگر بینی شما دارای ناهمواری های بسیار زیادی است.
 • اگر به انحراف بینی یا شکستگی بینی دچار هستید نیاز است تا از روش باز برای انجام تغییرات استفاده کرد.
 • چنانچه تمایل دارید بینیتان به فرم فانتزی عمل شود.
 • اگر بینی شما از نوع گوشتی است و در حین انجام عمل جراحی نیاز به پیوند غضروف و تقویت کردن غضروف دارد باید از عمل بینی باز استفاده کنید. چرا که در این تکنیک ، میدان دید جراح و همچنین دسترسی آن ها زیاد بوده و به راحتی می تواند پروسه درمان را کنترل کند و تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی اعمال نماید.
 • اگر بینی شما نیاز به تغییرات بسیار زیادی دارد.

چنانچه در یکی از شرایط فوق قرار دارید ، احتمالا کاندید بسیار خوبی برای انجام عمل جراحی محسوب می شوید.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش نیستند؟

لازم به ذکر است که این تکنیک جزو روش های اورژانسی به حساب نمی آید و پزشک براساس ساختار بینی آن را انتخاب می کند. کسانیکه می خواهند به این نوع عمل تن دهند ، باید به انتخاب خود چنین تصمیمی گرفته باشند و تحت تاثیر دیگران ، اقدام به این کار نکنند. علاوه بر این ، افرادی که به بیماری های زمینه ای یا خاصی ، مثل دیابت یا هموفیلی مبتلا هستند ، بعنوان کاندیدای مناسبی برای این پروسه محسوب نمی شوند.

نمونه جراحی بینی باز در لاهیجان توسط دکتر رجبی نژاد

 

انواع فرم بینی که می توان با جراحی بینی باز خلق کرد!

در ابتدا باید این نکته را بگوییم که بهترین نتایج از جراحی ، زمانی برای فرد حاصل می شود که با جراح خود به اشتراک نظر برسد و خودرای نباشد. انواع فرم بینی بعد از عمل عبارتنداز:

 • فرم طبیعی : این فرم که بهترین گزینه برای مردان ، بینی های گوشتی و افرادی با صورت های بزرگ است ، فاقد قوس های غیرطبیعی بوده ، نوک آن سربالا نبوده و خیلی کوچک نیست.
 • فرم فانتزی : سربالا بودن ، داشتن قوس و کوچک بودن از ویژگی های بارز این نوع بینی است. جراحی بینی باز برای این نوع فرم دماغ چه در بینی های استخوانی و چه گوشتی مناسب است.
 • فرم نیمه فانتزی : حد وسط بین بینی طبیعی و فانتزی می باشد.

مراقبت های بعد از عمل بینی باز

در ابتدا باید بگوییم که مراقبت های بعد از جراحی بینی باز و بسته به یک صورت و به شکل ذیل است و تفاوتی در نکات و دستورالعمل هایی که فرد باید بعد از آن ها رعایت نماید وجود ندارد. انجام و رعایت این نکات مراقبتی ، نه تنها از بروز عوارض احتمالی بعد از جراحی دماغ تا حد بسیار زیادی جلوگیری می نماید ، بلکه موجب دستیابی فرد به نتایج هرچه بهتر از این جراحی زیبایی شده و منجر به سریع تر سپری شدن دوران نقاهت و بهبودی افراد می شود.

 • جراحی دماغ به جز در برخی ترمیم های بسیار جزئی ، بدون بیهوش کردن فرد قابل انجام نیست. از طرفی تاثیر مواد بیهوشی تا چند مدت با فرد همراه بوده و به موجب آن خوردن مواد غذایی در 4 ساعت اول ، منجر به بروز حالت تهوع در فرد می شود. از همین رو ، توصیه دکتر ربانه رجبی نژاد ، بهترین دکتر جراحی بینی باز در لاهیجان ، به افراد این است که به مدت 4 ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کنند.
 • بعد از گذشت 4 ساعت ، فقط کمی آب یا آبمیوه تازه و طبیعی میل نمایید.
 • طی چند روز ابتدایی بعد از انجام این جراحی زیبایی ، از خوردن غذاهای سفت اجتناب نموده و غذاهای نرمی همچون سوپ و شیربرنج میل نمایید.
 • خوردن غذاهای شور و غذاهایی که ادویه زیادی دارند ، منجر به تشدید ورم بینی می شود ، لذا در مدت زمان تعیین شده از خوردن چنین غذاهایی بپرهیزید.
 • ماهی ، میگو ، میوه ، سبزیجات و آبمیوه های طبیعی و تازه و به طور کلی غذاهای پر فیبر میل نمایید.
 • حتماً از چسب بینی استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان در روزها و هفته های ابتدایی ورزش ها و فعالیت های شدید و خیلی سنگین انجام ندهید.
 • طاقباز و به پشت بخوابید.
 • هنگام استراحت زیر سرتان را با چند بالشت بلند نگه دارید و غیره.

جای زخم و اسکار در جراحی بینی باز

جرح بینی پس از انجام تغییرات مورد نیاز بر این عضو تنفسی ، پوست را در جای اولیه خود باز می گرداند و برش ها را با استفاده از بخیه در جای خود محکم می کند. البته پیش از آن با استفاده از بخیه های داخلی جذبی ، غضروف ها را شکل می دهد و تثبیت می کند. بخیه های جذبی ، بعد از مدتی و به تدریج جذب می شوند و تنها برای بخیه های ناحیه کلوملا ممکن است از بخیه های معمولی استفاده شود که بعد از مدتی باید کشیده شوند. با توجه به این که برش های استفاده شده کوچک هستند ، امکان تشکیل بافت اسکار و جای زخم کم است. هر چند که این قضیه به نوع پوست شما نیز بستگی دارد. البته در صورتیکه جراح بینی با تجربه و ماهری در لاهیجان انتخاب نمایید ، احتمال بروز چنین مشکلی بسیار کاهش می یابد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر ربانه رجبی نژاد

متخصص جراحی زیبایی بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها