جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی چیست ؟ به بینی هایی که غضروف ها و استخوان های سازنده آن ها مستحکم بوده و پوستی که ساختمان آن را می پوشاند نازک باشد، بینی استخوانی می گویند. به طور کلی هرچه استخوان های سازنده ساختمان بینی محکم تر بوده و پوست بینی نازک باشد نتیجه جراحی بینی رضایت بخش تر خواهد بود ؛ به همین علت در بیشتر مواقع نتیجه جراحی های صورت گرفته بر روی بینی های استخوانی به مراتب مطلوب تر از عمل جراحی دماغ های گوشتی می باشد.

البته باید بگوییم که نازک بودن بیش از اندازه پوست بینی نیز مشکل ساز است زیرا بی نظمی های استخوانی را به خوبی نشان می دهد. یکی از ویژگی های بارز بینی های استخوانی وجود قوز بر روی پل آن ها می باشد که ممکن است به طور ژنتیکی در آن ها وجود داشته یا بر اثر حادثه و ضربه بروز کرده باشد.

کاندیدای مناسب جراحی بینی استخوانی

برخلاف باور عموم که گمان می کنند با وجود ایراد در بینی و همچنین داشتن توانایی برای پرداخت هزینه های جراحی می توانند برای انجام این پروسه اقدام نمایند باید بگوییم که چنین نبوده و به فاکتورهای دیگری نیز نیاز است. افراد قبل از جراحی باید از وجود یا عدم وجود شرایط ذیل در خود مطمئن شده و تنها در صورت برخورداری از این شرایط برای رینوپلاستی اقدام نمایند:

 • داشتن سلامت جسمی و روحی

ابتلا به برخی بیماری های مزمن در گذشته یا در زمان اقدام به جراحی ممکن است در حین عمل زیبایی بینی مشکل ساز شده و عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به دنبال داشته باشد، لذا افراد باید در جلسه مشاوره قبل از جراحی ، سوابق پزشکی اعم از ابتلا به بیماری های خاص همچون لوپوس را با جراح بینی خود درمانی بگذارند. فرد علاوه بر سلامت جسم باید از نظر روحی نیز در شرایط مساعدی قرار داشته باشد. به طور مثال انجام این پروسه  برای افرادی با مشکل افسردگی به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا امکان وخامت اوضاع روحی این افراد با این پروسه وجود دارد؛ جراحان بینی بعضاً با افراد افسرده ای مواجه می شوند که به دنبال بهبود شرایط روحی خود با ایجاد تغییر در ظاهرشان هستند. انجام جراحی با چنین اهدافی به هیچ عنوان درست نیست.

 • داشتن انتظارات واقع بینانه از جراحی بینی

برخی از افراد گمان می کنند جراحی کردن بینی همچون خیاطی یا سفالگری است که یک نمونه را به جراح نشان داده و عین آن را تحویل بگیرند. بینی عضوی بسیار حساس است که در هر فرد ویژگی های منحصر به فردی دارد لذا بیماران نباید از جراح خود انتظارات نامعقولانه ای همچون شبیه سازی و جراحی بینی شبیه به یک عکس یا فرد دیگر را داشته باشند.

 • باردار و شیرده نبودن

جراحی کردن بینی تنها در صورتی قابل انجام است که فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد، ماده بیهوشی نیز ممکن است بر روی جنین یا نوزاد اثر سوء بگذارد. از این رو مادران شیرده و باردار نه تنها از انجام این پروسه بلکه باید از انجام هرگونه جراحی با اهداف غیرضروری همچون اهداف زیبایی خودداری کنند.

 

انواع روش های جراحی بینی استخوانی

جراحان معمولاً برای انجام جراحی از دو روش زیر استفاده می نمایند:

 •  روش بسته : در این روش، جراح بینی تغییرات لازم بر روی ساختار بینی را تنها با ایجاد برش های داخلی انجام داده و هیچگونه برشی بر روی پوست بینی ایجاد نمی نماید.
 • روش باز : در این روش، جراح اقدام به ایجاد برش بر روی پره ها و تیغه بینی نموده و به این ترتیب تسلط بیشتری بر روی جزئیات بینی خواهد داشت.

باید گفت که روش به کار رفته برای این فرایند تاثیر چندانی در نتیجه آن نداشته و این میزان مهارت، تجربه و تخصص جراح است که بیشترین تاثیر را در موفقیت آمیز بودن یا نبودن جراحی دارد. لازم به ذکر است دکتر ربانه رجبی نژاد ، به هر دو روش باز و بسته تسلط کامل دارند اما به دلیل اینکه در روش باز اشراف بیشتری بر ساختمان بینی دارند بیشتر از این روش برای انجام جراحی کردن بینی  بهره گرفته و تنها در برخی ترمیم های جزئی از روش بسته استفاده می کنند.

 

 

جراحی بینی استخوانی طبیعی

بسیاری از افراد با وجود داشتن نقص ظاهری در بینی خود و رنج بردن از آن به دلیل اینکه از غیر طبیعی شدن نتیجه جراحی هراس دارند از انجام آن سر باز می زنند. این افراد می توانند با مراجعه به یک پزشک خوب اقدام به جراحی به فرم طبیعی نموده و مشکلات بینی شان را به گونه ای رفع نمایند که اطرافیان متوجه جراحی آن ها نشوند.

جراحی بینی استخوانی فانتزی

بینی های استخوانی را بر خلاف بینی های گوشتی که قابل فرم دهی به فرم فانتزی نیستند می توان به فرم فانتزی جراحی نمود. البته باید بگوییم که دکتر ربانه رجبی نژاد ، جراح بینی لاهیجان به دلیل غیرطبیعی بودن این فرم از بینی از انجام آن برای بیماران خود خودداری کرده و همواره اصرار به برطرف نمودن ایرادات بینی به طبیعی ترین شکل ممکن دارند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

نه تنها بعد از جراحی بلکه بعد از هر عمل جراحی دیگری مقداری عوارض در ناحیه جراحی و نواحی اطراف آن بروز می کند که تورم یکی از شایع ترین این عوارض می باشد. اقداماتی وجود دارند که با رعایت آن ها می توانید در روند برطرف شدن این عوارض تسریع ایجاد نمایید، در ذیل به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی اشاره کرده ایم:

 • بالاتر بودن سر از سطح بدن موجب می شود تا ورم ناشی از عمل جراحی سریع تر از بین رفته و فروکش کند؛ به همین منظور حداقل به مدت 2 هفته بعد از جراحی هنگام دراز کشیدن و خوابیدن در زیر سر خود دو بالشت قرار دهید.
 • طی 48 ساعت یا 3 روز ابتدایی اقدام به قرار دادن کمپرس یخ بر روی نواحی میانی صورت و بینی خود کنید. این کار در کاهش کبودی و ورم بروز یافته در صورت بسیار تاثیرگذار است.
 • علاوه بر اینکه ورم صورت با بلند نمودن وسایل سنگین و خم شدن افزایش می یابد، گردش خون نیز بالا رفته و این امر در نهایت موجب افزایش احتمال خونریزی در شما می شود.
 • حتماً از بینی خود در برابر هرگونه آسیب و ضربه محافظت نمایید.
 • اجتناب از قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید الزامی می باشد زیرا این کار ممکن است موجب ایجاد هایپرپیگمنتاسیون در شما شود؛ از همین رو تا حد ممکن در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگرفته و حتماً از کرم ضدآفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید.
 • بعد از جراحی بینی استخوانی  بر روی بینی آتل ، گچ یا اسپلینت قرار می گیرد که از بینی شما در برابر ضربه حفاظت کرده و موجب هرچه بهتر فرم گیری بینی تان می شود؛ لازم است از آسیب دیدن اسپلینت بینی به مدت حداقل 2 هفته بعد از جراحی محافظت نمایید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر ربانه رجبی نژاد

متخصص جراحی زیبایی بینی

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها