پولیپ بینی

درمان پولیپ بینی

در داخل جمجمه حفره های هوایی به نام سینوس های پارانازال قرار داشته و به درون بینی راه دارند. چنانچه بافت نرم موجود در داخل حفره های بینی به طور غیرطبیعی رشد نمانید این حفره ها را مسدود کرده و مشکلاتی را برای فرد ایجاد خواهد نمود. پولیپ بینی نامی است که به این بافت های غیرطبیعی اطلاق می شود.

لازم به ذکر است که چون میان چشم و بینی چند عدد حفره سینوسی وجود دارد لذا ممکن است پولیپ نیز به صورت تکی نبوده و به صورت چندگانه رشد نماید.

 

پولیپ بینی

 

علل ایجاد پولیپ بینی چیست؟

تا به امروز دلیل مشخصی برای ایجاد پولیپ در بینی افراد مشخص نشده است با این حال برخی متخصصان عفونت سینوسی و برخی دیگر حساسیت به برخی مواد موجود در اتمسفر را دلیل ایجاد این عارضه در افراد می دانند.

نشانه های پولیپ بینی چیست؟

  • تنفس دهانی : پولیپ موجب انسداد راه تنفسی افراد و مانع نفس کشیدن از راه بینی می شود لذا فرد ناچار به تنفس از طریق دهان خواهد بود.
  • کاهش قدرت بویایی
  • در برخی موارد پولیپ ها به اندازه ای متورم می شوند که به راحتی از داخل سوراخ های بینی قابل دیدن می باشند.

نحوه درمان پولیپ بینی

عمل جراحی موثرترین روش برای درمان این عارضه می باشد. پزشک برای انجام جراحی از دستگاهی به نام آندوسکوپ بهره گرفته و آن را به درون بینی می فرستد. در قسمت انتهایی این دستگاه دوربینی وجود دارد که امکان مشاهده داخل بینی را برای پزشک فراهم می نماید.

همچنین باید بگوییم که در برخی موارد استفاده از قطره های حاوی کورتیکو استروئیدها و اسپری های بینی موجب کوچک تر شدن پولیپ های بینی شده و اگر اندازه آن ها کوچک باشد به طور کامل درمان خواهند شد.

نکته ای که افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که امکان دارد پولیپ ها بعد از جراحی و درمان بعد از چند سال مجدداً رشد نمایند که در این صورت می بایست عمل جراحی را تکرار نمود.

پاسخ

19 − 9 =

Call Now Buttonتماس