پولیپ بینی

درمان پولیپ بینی

در داخل جمجمه حفره های هوایی به نام سینوس های پارانازال قرار داشته و به درون بینی راه دارند. چنانچه بافت نرم موجود در داخل حفره های بینی به طور غیرطبیعی رشد نمانید این حفره ها را مسدود کرده و مشکلاتی را برای فرد ایجاد خواهد نمود. پولیپ بینی نامی است که به این بافت های غیرطبیعی اطلاق می شود.

لازم به ذکر است که چون میان چشم و بینی چند عدد حفره سینوسی وجود دارد لذا ممکن است پولیپ نیز به صورت تکی نبوده و به صورت چندگانه رشد نماید.

 

پولیپ بینی

 

علل ایجاد پولیپ بینی چیست؟

تا به امروز دلیل مشخصی برای ایجاد پولیپ در بینی افراد مشخص نشده است با این حال برخی متخصصان عفونت سینوسی و برخی دیگر حساسیت به برخی مواد موجود در اتمسفر را دلیل ایجاد این عارضه در افراد می دانند.

نشانه های پولیپ بینی چیست؟

  • تنفس دهانی : پولیپ موجب انسداد راه تنفسی افراد و مانع نفس کشیدن از راه بینی می شود لذا فرد ناچار به تنفس از طریق دهان خواهد بود.
  • کاهش قدرت بویایی
  • در برخی موارد پولیپ ها به اندازه ای متورم می شوند که به راحتی از داخل سوراخ های بینی قابل دیدن می باشند.

نحوه درمان پولیپ بینی

جراحی موثرترین روش برای درمان و از بین بردن پولیپ بینی می باشد. پزشک برای انجام این عمل جراحی از ابزاری به نام آندوسکوپ که در قسمت انتهایی خود مجهز به یک دوربین می باشد استفاده کرده و آن را به درون بینی می فرستد؛ با این کار امکان مشاهده درون بینی برای پزشک فراهم می شود.

استفاده از قطره های حاوی کورتیکو استروئیدها و اسپری های بینی از دیگر روش هایی است که پزشکان برای درمان پولیپ بینی بهره می گیرند. البته باید خاطر نشان شد که این روش تنها در از بین بردن پولیپ هایی با اندازه کوچک موثر بوده و تاثیری در درمان پولیپ های بزرگ ندارد.

نکته قابل توجه در رابطه با درمان پولیپ بینی این است که امکان رشد مجدد پولیپ ها پس از چند سال و بعد از جراحی وجود دارد، از همین رو افراد باید مجدداً جهت درمان این عارضه برای جراحی پولیپ بینی اقدام نمایند.

پاسخ

10 + 18 =

Call Now Buttonتماس