جراحی انحراف بینی

عمل جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی با هدف باز کردن مجاری هوایی بینی که در اثر کج بودن تیغه بینی یا همان سپتوم بسته شده اند صورت گرفته و به موجب آن هیچ تغییری در ظاهر بینی ایجاد نمی شود.

تیغه بینی که در اصطلاح به آن سپتوم گفته می شود درست در وسط بینی قرار دارد حال اگر این تیغه به یک طرف کج شده باشد موجب مسدود شدن حفره بینی شده و اختلالاتی همچون مشکلات تنفسی یا سینوزیت را در افراد ایجاد می نماید که این امر موجب ناراحتی آن ها شده و برای شان دردناک خواهد بود.

برخی از افراد به اشتباه گمان می کنند که با جراحی انحراف بینی مشکل کجی ظاهری بینی نیز برطرف می شود در صورتی که به هیچ عنوان چنین نبوده و این جراحی فقط موجب اصلاح و صاف شدن کجی تیغه میانی بینی می شود.

در صورتی که علاوه بر کج بودن تیغه، ظاهر بینی نیز کج باشد باید نسبت به انجام جراحی بینی کج نیز اقدام نمایید که چون با هدف زیبایی انجام می شود فرد باید هزینه های مربوط به آن را تقبل نماید؛ بیمه هزینه جراحي انحراف بيني یا سپتوپلاستی را به دلیل درمانی بودن اهداف آن پرداخت می کند.

 

جراحی انحراف بینی

 

دلایل انحراف بینی چیست؟

دلایل کج بودن تیغه بینی به دو دسته ذیل تقسیم می شوند:

  • نقص مادرزادی : ممکن است بینی جنین در حین عبور از کانال زایمان تحت فشار قرار گرفته و تیغه آن دچار انحراف شود.
  • آسیب دیدن بینی : شایع ترین دلیل انحراف بینی ضربه دیدن آن در حوادثی همچون تصادف، ورزش های رزمی، سقوط از ارتفاع و غیره می باشد.

علائم انحراف بینی چیست؟

  • خر و پف کردن در حین خواب
  • خونریزی های مکرر و پی در پی از بینی
  • اختلال در تنفس
  • وجود ترشحات زیاد در پشت حلق و گلو
  • بروز مشکل در سینوس ها

درمان انحراف بینی

تجویز اسپری های مرطوب کننده در صورت شدید نبودن انحراف تیغه، در درمان این عارضه موثر می باشند. اما در صورتی که انحراف شدید باشد دیگر استفاده از این اسپری ها موثر نبوده و جراحی تنها راه درمان انحرافات موجود در سپتوم خواهد بود.

 

 

پاسخ

1 × 4 =

Call Now Buttonتماس